Misja Tarnowskiej Akademii Nauki

Tarnowska Akademia Nauki powstała w odpowiedzi na wezwanie do działania władz Miasta Tarnowa, a konkretnie Prezydenta Romana Ciepieli, który w pierwszym dniu zamknięcia szkół, czyli 12 marca 2020 roku zaproponował aby powstała platforma oferująca treści dla uczniów tarnowskich szkół podstawowych w czasie gdy szkoły nie rozpoczęły jeszcze regularnej nauki zdalnej. W 4 dni, od czwartku do niedzieli, narodził się pomysł multidyscyplinarnych zajęć streamingowanych na platformie YouTube, w których uczniowie mogliby aktywnie uczestniczyć za pomocą czatu.

Pierwsza sesja inaugurująca działalność TANu miała miejsce 16 marca i wziął w niej udział Prezydent Roman Ciepiela. Tę i kolejne sesje prowadzi Marcin Zaród, tarnowski nauczyciel, laureat tytułu Nauczyciel Roku 2013, członek grupy Superbelfrzy RP oraz podcaster współtworzący polski podcast edukacyjny EduGadki. Pierwszy tydzień to codzienne półtoragodzinne sesje, w czasie których prezentowano materiały tworzone przez nauczycieli, którzy dołączyli do zespołu Tarnowskiej Akademii Nauki (więcej o nich w dziale pt. "Team TANu"). Z czasem wykrystalizował się plan prowadzenia dwóch sesji tygodniowo, z których wtorkowa jest poświęcona zagadnieniom humanistycznym, a czwartkowa zajmuje się tematyką bliższą technologii, informatyce i naukom ścisłym.

Tarnowska Akademia Nauki oferuje multidyscyplinarne podejście do edukacji. Jej sesje, tzw. edustreamingi, nie ograniczają się do podstawy programowej, ale zawierają wiadomości z zakresu m.in.: j. angielskiego, historii, j. polskiego, geografii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki, techniki oraz informatyki

Stawiamy na rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych, kompetencji samodzielnego uczenia się, a także krytycznego myślenia oraz komunikacji w języku ojczystym i obcym. Ważne dla nas kompetencje związane z matematyką i technologią oraz kompetencje informatyczne. Chcemy rozwijać inicjatywność i przedsiębiorczość oraz kształtować w uczestnikach naszych sesji tzw. nastawienie rozwojowe (ang. Growth Mindset).

Korzystamy z założeń pedagogiki Janusza Korczaka, dzięki czemu traktujemy naszych uczniów jako pełnoprawnych partnerów współtworzących przebieg i treści poszczególnych sesji, a także mających wpływ na tematykę spotkań. Działamy zgodnie z metodologią "Connected Learning", czyli zapraszamy do udziału w sesjach ekspertów z różnych dziedzin, którzy mogą lepiej wprowadzić naszych "padawanów" w tematykę spotkań.

Wspieramy współdziałanie uczniów, tolerancję i szacunek dla drugiego człowieka, czyli cechy niezwykle przydatne m.in. w czasie trwania pandemii koronawirusa COVID-19, ale i sprzyjające nowoczesnemu podejściu do edukacji, która ma przygotować uczniów na wyzwania, jakich jeszcze nie znamy.